0

Torcik Pavlova z truskawkami i czarnym bzem

Torcik Pavlova z truskawkami i czarnym bzem

Tak bardzo cieszy mnie początek lata i wszystkie sezonowe cudowności, że aż nie wiem jak te wszystkie dary po równo wykorzystać. Wprowadzam zatem stopniowo do kuchni coraz to nowe smaki nadchodzących wakacji, chociaż nie ukrywam, że do tej pory królowały u mnie najbardziej truskawki. Zjadłam ich już wystarczającą ilość, więc jestem gotowa na przyjaźń z morelami, czereśniami i malinami. A i wkrótce chętnie przytulę jagody.

Zanim to jednak nastąpi, musiałam zrobić jeszcze jeden deser z truskawkami, który pozwoli im być prawdziwą wisienką na torcie. Czym byłaby krucha i delikatna beza bez odpowiedniego towarzystwa? Suchą i słodką postacią, piękną, ale bez wyrazu. To krem i dodatki sprawiają, że staje się czymś wyjątkowym, dla oczu i podniebienia.

Krem mojej czerwcowej bezy tworzy mascarpone, kasza manna i syrop z czarnego bzu. Wierzch ozdobiłam słodko-kwaśnymi kaszubskimi truskawkami, które wspaniale kontrastują fakturą i smakiem z bezą i kremem. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy pokusi się o przygotowanie syropu z bzu, dlatego podpowiem, że w przepisie zamiast 70 ml syropu, możecie dać do kremu 70 g jakiejś kwaskowatej konfitury. Będzie równie pysznie.

W recepturze starałam się opisać dokładnie istotne szczegóły, które pozwolą wam osiągnąć wymarzoną bezę. Podążajcie za wskazówkami, a będziecie zadowoleni!


Torcik Pavlova z truskawkami i czarnym bzem

  • 4 białka
  • 270 g białego cukru
  • szczypta soli
  • łyżeczka octu winnego
  • łyżeczka mąki ziemniaczanej

  Krem

  • 250 g mascarpone
  • 70 ml syropu z czarnego bzu
  • 100 ml mleka
  • 4 łyżki błyskawicznej kaszy manny
  • 50 g cukru pudru

Dodatki

  • truskawki
  • kwiaty czarnego bzu

 Beza

  1. W metalowej lub szklanej misce ubijamy białka ze szczyptą soli. Gdy masa się spieni (ale nie będzie jeszcze sztywna), dodajemy po łyżce cukru i dalej miksujemy masę.
  2. Gdy cukier wymiesza się odpowiednio z białkami i utworzy sztywną masę, dodajemy ocet oraz mąkę ziemniaczaną, mieszamy delikatnie szpatułką lub robimy dwa obroty mikserem.
  3. Piekarnik rozgrzewamy do 150 stopni.
  4. Blachę wykładamy pergaminem. Przekładamy masę na środek blachy i formujemy koło (można wcześniej narysować ołówkiem zarys o średnicy mniej więcej 20 cm). Staramy się, aby beza była wysoka, a w środku miała wgłębienie. Robimy przy pomocy łyżki charakterystyczne wierzchołki.
  5. Bezę wstawiamy do piekarnika, pieczemy 5 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 100 stopni i pieczemy przez 2 godziny.
  6. Upieczoną bezę studzimy, następnie dekorujemy kremem, owocami i kwiatami. Torcik przechowujemy w lodówce lub serwujemy od razu.

 Krem

  1. W rondlu podgrzewamy mleko, gdy zacznie bulgotać, wsypujemy kaszę.
  2. Energicznie mieszamy, aby uniknąć grudek i gotujemy przez kilka minut, czekając, aż kasza zgęstnieje. Studzimy.
  3. Mascarpone ubijamy mikserem z cukrem pudrem, dodajemy po łyżce kaszy i czekamy, aż składniki się dokładnie połączą. Na koniec wlewamy cienką strużką syrop i jeszcze krótko miksujemy masę.
  4. Chłodzimy krem w lodówce, następnie dekorujemy nim bezę.

Tosia