Paluszki rybne w cieście filo z chrzanowym twarożkiem
Paluszki rybne w cieście filo z chrzanowym twarożkiem
Powodów rzadkiego jedzenia ryb przez Polaków może być wiele. Moda na kuchnię wegańską, złe nawyki żywieniowe, ceny czy trudności z zakupieniem świeżej ryby (nawet nad morzem). Największe emocje budzą we mnie kupne paluszki, po które chętnie sięga się w sklepach. Napakowane chemią paluchy „rybne” są tylko z nazwy, dlatego przeraża mnie to, że najczęściej podawane są dzieciom. A przecież przygotowanie domowych paluszków rybnych jest niewiele trudniejsze od usmażenia tych kupnych.
Wystarczy przygotować panierkę, pokroić rybę na kawałki i je upiec (polecam stary przepis, niestety z brzydkim zdjęciem). Można również pokroić filety na paseczki i zapakować je w ciasto filo. Po 15 minutach w piekarniku otrzymamy chrupiące paluszki, które świetnie smakują z sosem sojowym lub chrzanowym twarożkiem.
Paluszki rybne w cieście filo z chrzanowym twarożkiem:
- 3 lub 6 płatów ciasta filo
- 2 filety z dorsza bałtyckiego lub atlantyckiego
- sok z 1/2 cytryny
- łyżeczka miodu
- sól, świeżo mielony kolorowy pieprz
- 50 g topionego masła
- sezam
Chrzanowy twarożek:
- 150 g serka śmietankowego „kanapkowego”
- 2 czubate łyżki jogurtu naturalnego
- 2 łyżki chrzanu (u mnie domowy z tego przepisu)
- łyżeczka soku z cytryny
- łyżeczka miodu
- sól, pieprz
- Obrane ze skory i ości filety z dorsza dzielimy na paseczki grubości ok. 2-3 cm.
- Paseczki ryby wrzucamy do miseczki, dodajemy sok z cytryny, miód, sól oraz pieprz. Mieszamy, odstawiamy i marynujemy min. 30 minut. Następnie odsączamy je z marynaty, aby nie były zbyt mokre.
- 3 płaty ciasta filo umieszczamy na sobie i wycinamy kwadraty o bokach 14 cm. Każdy kwadracik smarujemy topionym masłem i na środku kładziemy paseczek ryby i zawijamy jak sajgonkę lub krokiecik. Przekładamy na blachę wyłożoną pergaminem.
- Wierzch paluszków rybnych smarujemy topionym masłem i posypujemy sezamem. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku przez 15 minut w 200 stopniach.
- W tym czasie w miseczce mieszamy trzepaczką lub widelcem serek śmietankowy, chrzan, jogurt naturalny, miód, sok z cytryny, sól i pieprz.
- Upieczone paluszki podajemy na ciepło z twarożkiem.
Tosia