Egg cake
Egg cake
Tydzień z kuchnią Skanii trwa, jak widać region ten ma sporo do zaoferowania pod względem kulinarnym. Były już słodkości (bułeczki, szarlotka), były śledzie i danie obiadowe (gratin, klopsiki), przyszedł czas na solidne szwedzkie śniadanie!
Äggakaga, czyli egg cake to chyba najbardziej charakterystyczne danie tego regionu. Ciasto przypomina trochę to naleśnikowe, ale dodaje się więcej jajek i mąki dla kremowej konsystencji. Można zatem powiedzieć, że to coś pomiędzy naleśnikiem, a omletem. Egg cake serwuje się najczęściej z chrupiącym boczkiem i konfiturą z borówki, czasem dekoruje się też siekaną kapustą. Całość przyprawiona świeżo mielonym pieprzem tworzy ciekawe połączenie.
Egg cake najlepiej smakuje na ciepło, prosto z patelni. Można je jeść przez cały rok. Dawniej Äggakaga przygotowywano dla farmerów jako lunch i podawano także na zimno jako szybkie danie, które można zjeść na polu w trakcie jesiennych zbiorów.
W poniższym przepisie znajdziecie dwie metody przygotowywania naleśnika. Pierwsza opcja opiera się na smażeniu i przewróceniu egg cake i dosmażeniu z drugiej strony. Druga możliwość to wersja pieczona.
Egg cake
- 4 jaja
- 75 g mąki pszennej
- 350 ml mleka
- łyżeczka soli
- 2 łyżeczki masła klarowanego
- 200 g wędzonego boczku
- 200 g konfitury z borówki
1. Na suchej patelni smażymy boczek i czekamy aż wytopi tłuszcz i stanie się chrupiący. Patelnię przecieramy ręcznikiem papierowym.
2. W dużej misce łączymy mąkę z solą i połową mleka. Następnie wlewamy resztę mleka oraz jajka, mieszamy energicznie, aż powstanie gęste ciasto bez grudek.
3. Na patelni rozgrzewamy łyżeczkę masła klarowanego. Wlewamy masę jajeczną, zmniejszamy płomień, drewnianą szpatułką delikatnie przesuwamy przyszły omlet jedynie od środka ku bokom.
4. Omlet smażymy na małym ogniu i pilnujemy, aby się nie przypalił. Duży talerz skrapiamy zimną wodą.
5. Gdy egg cake od spodu będzie już odpowiednio rumiane, a jajka z wierzchu ścięte, przykładamy talerz do patelni, chwilę trzymamy i odwracamy energicznie patelnię przerzucając omlet na talerz.
6. Patelnię ponownie rozgrzewamy z drugą łyżeczką masła klarowanego. Omlet przesuwamy z powrotem na patelnię i dosmażamy jeszcze 2-3 minuty z drugiej strony.
7. W alternatywnej opcji omlet pieczemy w rozgrzanym piekarniku do temperatury 220 stopni przez 20 minut.
8. Gotowe egg cake serwujemy z boczkiem i żurawiną.
Tosia