Barszcz na zakwasie
Barszcz na zakwasie
Można go podawać z fasolą i jajkiem (w wersji po „ukraińsku”), z uszkami (pełnoziarnistymi lub klasycznymi), krokietami lub pasztecikami. Możliwości zapewne jest więcej.
Uważam, że w ostateczności najważniejszy jest smak samej zupy, dlatego warto się postarać chociaż raz w roku i przygotować ją w sposób wyjątkowy.
Rok temu gotowałam barszcz na bazie włoszczyzny, buraków, jabłek i żurawiny. W tym roku eksperymentuję z kwasem buraczanym oraz wywarem z grzybów.
Zainteresował mnie również przepis na barszcz czerwony „purpura kardynalska”, którego ważnym składnikiem jest mieszanka 37 ziół. Mam dosyć dobrze zaopatrzoną kuchnię w przyprawy, ale nie na tyle, aby wzbogacić moją zupę korzeniem biedrzeńca, szyszkami chmielu, czy zielem macierzanki.
Zainspirowana intrygującą recepturą, oprócz majeranku, ziela angielskiego, liści laurowych i pieprzu, dodałam do mojej zupy kolendrę, kmin rzymski, goździki, korę cynamonową, kardamon, gałkę muszkatołową oraz imbir. Wyszedł z tego esencjonalny wywar z korzenno-ziołowym posmakiem. Zachęcam do eksperymentów z przyprawami, oczywiście z umiarem, wystarczy po szczypcie.
Barszcz na zakwasie:
Zakwas:
- 1 kg buraków
- jabłko
- 2 l wody
- 1-2 łyżeczki soli
- 2 ząbki czosnku
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 5 ziarenek pieprzu
- 2 liście laurowe
- skórka kromki chleb razowego na zakwasie
Barszcz:
- litr zakwasu
- woda
- kg buraków
- jabłko
- marchewka
- 2 pietruszki
- 1/2 selera
- cebula
- 50 g suszonych grzybów + 150 ml
- 250 ml soku jabłkowego
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki octu winnego
Przyprawy:
- 3 goździki
- ziarenko kardamonu
- łyżeczka ziarenek kolendy
- 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- kawałek kory canamonowej
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- łyżka ziarenek pieprzu
- suszony majeranek
- plasterek imbiru
- sól
Zakwas:
- Buraki obieramy i kroimy w plasterki. Umieszczamy je w dużym, wyparzonym wcześniej słoju. Układamy warstwami razem z plasterkami jabłka, czosnku i przyprawami.
- Całość zalewamy letnią wodą wymieszaną z solą. Skórkę chleba owijamy gazą i kładziemy na wierzch buraków (tak, aby przykryła ją woda). Słoik przykrywamy gazą i stawiamy w ciepłym miejscu na 5 dni.
- Po 2-3 dniach wyciągamy ze słoja chleb (dzięki temu zakwas nie skiśnie). Resztę zostawiamy na jeszcze 2-3 dni. Następnie ściągamy z powierzchni zakwasu pianę i przelewamy napój przez sitko do wyparzonej butelki.
- Zakwas przechowujemy w lodówce do dwóch tygodni. Pozostałe, kiszone buraki można zalać ciepłą wodą jeszcze raz lub zrobić z nich sałatkę.
Barszcz:
- Suszone grzyby zalewamy wrzącą wodą i przykrywamy.
- Włoszczyznę obieramy, jabłko kroimy na cząstki i wrzucamy do dużego garnka (3-4 litry). Dodajemy starte na tarce buraki, ząbki czosnku, imbir, przyprawy (oprócz soli i majeranku) oraz ocet. Całość zalewamy wodą, aby sięgała ponad wysokość warzyw. Garnek stawiamy na małym ogniu i gotujemy przez 30 minut.
- Do zupy dodajemy przygotowany wcześniej wywar z grzybami i podgrzewamy jeszcze 15 minut. Zupę studzimy i zostawiamy na noc/kilka godzin.
- Następnego zupę przecedzamy, stawiamy na małym ogniu, wlewamy domowy zakwas na barszcz oraz sok jabłkowy. Podgrzewamy barszcz pilnując, by się nie zagotował (mógłby stracić kolor). Próbujemy barszczu i przyprawiamy do smaku roztartym majerankiem, solą, pieprzem lub cukrem.
Tosia