Gołąbki z batatami i pomysłowe gadżety
Przyrządy kuchenne potrafią naprawdę ułatwić życie w kuchni. Dzięki nim oszczędzamy czas i gotowanie staje się prawdziwą przyjemnością mamy dodatkową przestrzeń na eksperymentowanie ze smakami i strukturami.
Dzisiaj, wraz z IKEA, przygotowałyśmy dla was wyjątkowy poradnik. Będzie nietypowo, bo czeka na was nie tylko przepis na gołąbki przygotowane zupełnie inaczej niż te klasyczne, ale znajdziecie tu też nasz mały ranking przedmiotów, które ułatwiają pracę w kuchni,… w sytuacjach, w których byście się tego nie spodziewali. Jak zrobić lane kluski przy użyciu akcesoriów, które na pewno masz w domu? Jak usmażyć idealnie okrągłe jajko sadzone, które będzie cieszyć nie tylko smakiem, ale również estetycznym wyglądem? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej, a tymczasem pozwólcie, że opowiemy Wam, co dzisiaj znajdziecie na naszym blogowym stole.
Gołąbki. Któż ich nie kocha? Najlepsze przygotowywała pewnie wasza babcia lub mama, my też mamy takie wspomnienia. Ale my nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie postanowiły naszych gołąbkowych wyobrażeń przewrócić do góry nogami. Farsz do gołąbków to zwykle mięso z ryżem. Szanujemy tradycję, ale postanowiłyśmy zaszaleć. W naszym gołąbku wylądował słodki farsz z batatów z pokrojonymi w drobną kostkę pieczarkami i cebulą. Całość, zamiast sosu pomidorowego, wymoczona jest w egzotycznym mleczku kokosowym, które kocha się z batatami i pieczarkami. Na wierzch trochę kolendry i chilli. Et voilà!
Nasze babcie zwykle gotowały całą głowę kapusty w wielkim garnku, następnie odrywały po liściu, który służył jako kolejny i kolejny gołąbek. My postanowiłyśmy ułatwić sobie życie, porzucić pomysł, który doprowadzał zewnętrzne liście do rozgotowania a wewnętrzne pozostawiał zbyt twarde i zerwane z kapusty liście ugotowałyśmy na specjalnym wkładzie do gotowania na parze. Całość podgotowałyśmy w szybkowarze, który zaskoczył nas prędkością przygotowania – przekonałby nawet nasze babcie!
Top 10 pomysłowych gadżetów kulinarnych:
Uderz w stół, a nożyce się odezwą! Nożyczki to jeden z naszych ulubionych gadżetów kulinarnych. Dzięki nim nie trzeba brudzić noża i deski, aby szybko posiekać zioła czy papryczkę chilli przed podaniem dania. Mogą być też ułatwieniem w pociachaniu za długiego makaronu w rosole. A przede wszystkim wspaniale się sprawdzają w trakcie gotowania w plenerze czy pikniku np. do pokrojenia banana.
Po usmażeniu pączków warto zakasać rękawy i wypełnić rękaw cukierniczy ulubionym kremem aby nadziać pączki. Ale szpryca przyda się także do wyciskania masy na churrosy czy gniazdka hiszpańskie prosto do garnka z rozgrzanym olejem. Wycisnąć z niej można również ciasto ptysiowe na blachę, krem tworząc pięknie ozdobiony tort lub Tiramisu. Na słono rękaw można wykorzystać do dekorowania faszerowanych jajek lub pieczonych ziemniaków masłem czosnkowym.
3. Wkłady do gotowania na parze STABIL: I, II
Gotowanie na parze trochę kojarzy się z „bukietem warzyw”, czyli mrożonymi jarzynami serwowanym w kiepskich restauracjach jako dodatek do dań. Tymczasem dzięki specjalnym wkładom do garnka można jednocześnie gotować w wodzie bataty, a nad nimi w koszyczku liście kapusty na gołąbki. Na parze można także rozpuścić czekoladę do brownie (umieszczając na wkładzie miseczkę), zrobić jajecznicę, ugotować kluseczki czy chińskie pierożki dim sum.
4. Forma do burgerów GRILLTIDER
W jaki sposób uformować wołowego burgera, aby nie wyglądał jak klops? Z pomocą przychodzi praska do burgerów, mała rzecz, a cieszy! Dzięki niej można także formować wszelkiego rodzaju burgery warzywne, czy nasze ulubione kotlety ruskie, czyli połączenie ziemniaków z wędzonym twarogiem i karmelizowaną cebulą. Forma przyda się też przy kształtowaniu np. domowych chlebków pita.
5. Pierścienie cukiernicze SKOGHALL
Pierścień cukierniczy to prawdziwa perełka wśród gadżetów kulinarnych. Dzięki rantom można wycinać ciasteczka, spody do mini torcików z upieczonego biszkoptu. Pomogą nadać kształt placuszkom w trakcie wykładania masy na patelnię, czy jajkom sadzonym, aby pięknie prezentowały się na tostach Croque Madame. Dzięki pierścieniom można też estetycznie podać tatar czy puree ziemniaczane.
6. Forma do pieczenia z grillem KONCIS
Już niedługo rozpocznie się sezon na grilla. Co zrobić gdy pogoda nie dopisuje by grillować na świeżym powietrzu? Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie blachy z rusztem. Piekąc steki czy warzywa możemy uzyskać podobny efekt grillowania, ale z piekarnika. Blaszkę można też wykorzystać np. do pieczenia bułeczek, czy ciastek, a kratkę do studzenia świeżo upieczonych wypieków.
Forma na muffiny nie musi służyć tylko do pieczenia babeczek. Polecamy zapiec w niej jajka. Ścianki można dodatkowo owinąć boczkiem; równie świetnie wyjdą w nich pieczone omlety i mini suflety. Pozostając w słodkich klimatach – można je wykorzystać do upieczenia mini tart, czy serniczków, albo przygotować w nich galaretkę. Forma nadaje się również do mrożenia, wystarczy w otwory wrzucić ulubione owoce i zalać je lemoniadą, wodą lub Prosecco.
Blaszkę możecie również zabrać na piknik, a otwory wykorzystać do podania w nich hummusu, guacamole, oliwek, suszonych pomidorów i pokrojonych w paseczki chrupiących warzyw.
Rewelacja na Bałtyku lody, lody na patyku! Dzięki specjalnym foremkom w łatwy sposób można przygotować w domu lody na patyku. Gadżet nadaje się też do zamrożenia sorbetu, kawy mrożonej, czy wina musującego z truskawkami. Można w nich również zamrozić masło czosnkowe, oliwę z ziołami, czy bulion, aby szybko przygotować zupę, czy sos.
Znany wszystkim durszlak ma znacznie więcej zastosowań niż przepłukiwanie na nim truskawek i odcedzanie świeżo ugotowanych ziemniaków. Można na nim przygotować serek Labneh, wystarczy wyłożyć go gazą i pozostawić na nim jogurt grecki na kilkanaście godzin. Durszlak wyłożony ściereczką i posypany mąką zastąpi nam koszyk do wyrastania chleba. Przez dziurki można także przygotować lane kluski.
Szybkowar to propozycja dla niecierpliwych i dla tych, którzy mają… ciśnienie, aby szybko coś ugotować. To szczelnie zamknięty garnek, w którym w trakcie gotowania dochodzi do wzrostu ciśnienia, dzięki czemu potrawy robią się znacznie szybciej. My wykorzystałyśmy go do ugotowania gołąbków w mleku kokosowym, polecamy go także do zup, wszelkiego rodzaju gulaszy, ale także do przygotowywania np. powideł.
Gołąbki z batatami w mleku kokosowym/ 10-12 sztuk
- głowa kapusty włoskiej
- kg batatów
- 8 pieczarek
- cebula
- łyżeczka miodu
- łyżeczka octu balsamicznego
- 3 cm korzenia imbiru
- łyżeczka tabasco lub łyżeczka posiekanej papryczki chilli
- łyżka masła klarowanego
- sól, pieprz
- Sos:
- 2 puszki mleka kokosowego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 5 listków limonki Kaffir
- Kapustę dzielimy na ok. 10-12 liści (pierwsze zewnętrzne listki usuwamy i wyrzucamy). Małym nożykiem usuwamy twarde zgrubienia liści. Gotujemy na parze lub w posolonej wodzie przez ok. 7 minut, aż zmiękną, ale pozostaną jędrne.
- W posolonej wodzie gotujemy pokrojone w kostkę bataty. Ugotowane rozgniatamy tłuczkiem, dodajemy imbir i chilli lub tabasco.
- Na patelni podsmażamy pokrojoną drobno cebulę i pieczarki. Gdy się zarumienią dodajemy miód, ocet balsamiczny, pieprz i sól. Krótko karmelizujemy.
- Podsmażone pieczarki łączymy z puree z batatów, masę studzimy.
- Na środku listków umieszczamy batatowy farsz i ciasno zawijamy jak krokiety.
- Mleko kokosowe łączymy z sosem sojowym.
- Na dnie blaszki lub szybkowaru umieszczamy pozostałe liście kapusty i wylewamy trochę mleka kokosowego. Ciasno układamy gołąbki, zalewamy mlekiem kokosowym, dorzucamy listki limonki kaffir.
- Gołąbki gotujemy w szybkowarze przez 20 minut, następnie zostawiamy w zamkniętym garnku „aby odpoczęły” jeszcze na 10 minut. W przypadku wersji z piekarnika gołąbki pieczemy pod przykryciem w 180 stopniach przez ok. 45 minut.